אהבה עצמית לא קונים בeBay: סיכום מפגש מועדון היזמים בנושא הצלחה


בשבוע שעבר השתתפתי במפגשים מרתקים בעולמות וירטואליים ובעולם הממשי. במפגש מועדון היזמים שעסק בנושא הצלחה פגשתי את המרצים דורון הרצליך, אסי צור , אמיר זמורה ואנשים רבים וטובים נוספים.
למי שפספס ולא הגיע, הנה תקציר המפגש בתוספת הבזקים ויזואליים.
לאחר דברי הפתיחה של טליה טוב לפיד מייסדת ומנכ"ל מועדון היזמים עלה לדוכן דורון הרצליך, יזם הייטק סידרתי, שדיבר על הגשמה עצמית, זיהוי מקורות הכוח הפנימיים ושימוש בכישרונות המולדים שלנו, כבסיס להצלחה עסקית. דורון טען שבכדי לאפיין מצליחנים, יש לחזור אחורה בזמן ולראות את "סרט החיים" שלהם מתקופת הילדות ועד להצלחתם העסקית בהווה. אם "האדם הוא עץ השדה", דורון מציע לראות את האדם כשילוב של שלושה עצים שמתפתחים במקביל: עץ הכישרונות, עץ השריטות ועץ ההתמכרויות. הוא סקר והסביר מהם שלושת העצים ומהם הגורמים המשפיעים על התפתחותם על בסיס מאות ראיונות שקיים עם מצליחנים. ישנם 31 כישרונות שונים שתורמים ומשפיעים על הצלחה עסקית. התגובה האנושית במהלך התפתחות שלושת העצים היא מורכבת. צריך להסתמך על קבלת רגש אהבה ממקור פנימי, מאחר שהסתמכות ותלות בקבל אהבה ממחוללי אהבה חיצוניים גורמים לפיתוח עץ השריטות ועץ ההתמכרויות שסופו כישלון וסבל.
בכדי להצליח ולא "לפספס את הסרט" על ידי קבלת החלטות שגויות בכל תחומי החיים בכלל ובמבחן הקמת מיזמים עסקיים בפרט, צריך לקבל החלטות ממקום של חוזק, אהבה עצמית וביטחון פנימי. ישנם מספר כלים בכדי ליצור "סרט החיים" יפה ומצליח: כישרונות מולדים, מאגר תובנות מצטבר, יכולת בחירה החופשית והמצפן הפנימי שמסייע בהרגשת רגש אהבה.
האינטראקציה בין התובנות והכישרונות המולדים שלנו יוצרים את הייחודיות שבעשייה והערך המוסף. אם כך, מדוע אנשים מסוימים מצליחים ואחרים נכשלים? איך מונעים את הכישלון? לדעת דורון, המצליחנים מפעילים את נוסחת ההצלחה האישית ושומרים על יציבות הבחירה מתוך הסתמכות על אהבה עצמית בעוד שהנכשלים נגררים להתעכרויותיהם. הצלחה מוגדרת כפיתוח וגידול מאגר התובנות בעוד שכשלון הוא נפילה להתמכרויות, פיתוח מחלות וסיום בכאבים. ככל האהבה העצמית גדולה יותר, החלטות החשובות בחיים מתקבלות באופן טוב יותר.
יזמים מנסים לשכנע את המשקיעים להשקיע במיזם ולמעשה המוצר האמתי הוא היזם עצמו וצריך לדעת איך לעשות את זה. איך מצליחים בעסקים? מה צריך יזם בכדי להצליח? על כל אלה ועוד כתב דורון בספרו "שורש ההצלחה הכלכלית". בסוף ההרצאה הכריז דורון על פתיחת קורס טרום יזמות וקורס גיוס כסף ליזמים מתחילים.
אני חושב תוך כדי: כמה חשוב להתבונן פנימה, להקשיב ולגלות את מקורות הכוח הפנימי שהרי יזמות מתחילה ממקום של משמעות עצמית.

אסי צור , מומחה ליישום מסחר אלקטרוני, מנכ"ל והבעלים של שטרודל - המרכז למסחר אלקטרוני שהרצה אחריו, פתח בדוגמאות משעשעות על הדברים הנמכרים באי-ביי והמשיך בסקירה מקצועית על מאפייני המסחר האלקטרוני והמודלים העסקיים שבו. הוא תיאר את המודלים העסקיים העתידיים שמסתמכים על טכנולוגיות וממשקים נלווים. אסי מנה שבעה יתרונות שיש למסחר האלקטרוני על פני המסחר המסורתי וביניהם: חשיפה גלובלית, זמינות ונגישות, חווית הקניה והמכירה ועלויות החזקה ותפעול נמוכות. בהמשך, הוא סקר את אתר אי ביי ואת 33 זירות המסחר השונות שבו. האם ידעתם שישנן 800 אלף חנויות שונות באיביי? 320 מליון משתמשים פעילים שקונים בו לפחות פעם בחודש? שבשעת השיא באי ביי 35 מליון גולשים? מדהים.
בכמה נמכרה התחבושת המפורסמת של אריק שרון ז"ל ממלחמת יום כיפור? מי שילם עבור נושאת מטוסים סכום של 90 מליון דולאר כדי לשים אותה בחצר האחורית שלו? אסי שיתף את הקהל הנלהב בפרטי מכירות אלה וגם במה שאסור ולא ניתן למכור ב eBay. לאחר סקירת התפתחות של eBay לאורך השנים ואת הפיתוחים הטכנולוגיים של החברה אסי פירט מה צריך לדעת בכדי להצליח ב eBay לאורך זמן, כיצד להתנהל וגם נתן כמה טיפים מטכניקות מכירה. הוא סיכם את דבריו בכך שבכדי להצליח ב eBay יש ללמוד את מדיום המסחר האלקטרוני באופן יסודי, לתרגל ולהתמיד.
אני חושב, מקצוע לכל דבר, מי שרוצה להיות מקצוען, צריך להשקיע ולא כדאי לעשות קיצורי דרך. למי שבוער להתחיל היום לסחור ברשת, מומלץ לעיין בספרם של אסי צור ויניב זייד "לעשות כסף באינטרנט למכור ב – eBay לכול העולם".

לאחר הפסקת התרעננות קלה, עלה לבמה אמיר זמורה, שדיבר על אומנות השכנוע וכמה קשה לשנות עמדות אישיות. לכל אדם יש מנגנון ההגנה הפסיכולוגי שמונע שינוי עמדות אישיות המהוות חלק מהזהות העצמית, זאת בכדי למנוע אי יציבות נפשית. אז איך בכל זאת יוצרים שינוי עמדות אישיות? איך מתגברים על מנגנוני ההגנה? אמיר הדגים את אומנות יצירת השכנוע העצמי ואת ארבעת העקרונות וחוקים ליצירת שינוי עמדות: עקרון ההסכמה, עקרון ההבנה, עקרון הריגוש ועקרון הצידוק.
עקרון ההסכמה מתבסס על התחברות לעמדה קיימת של האדם. עקרון ההבנה מסתמך על הידע בהעברת מסרים גלויים וסמויים והכלים לגרום ללקוח לקבל ההחלטות בעצמו. עקרון הרגש מבוסס על החיבור בין הרגש לרציונאל. כל החלטה רציונאלית מעוגנת בעולם הרגשי וצריך לדעת כיצד למפות ולתרגם החלטות רציונאליות לרכיבים רגשיים שיעבדו אצל הלקוח. אז איך תביא ותשכנע משקיע פוטנציאלי להכרה שכדאי לו להשקיע במיזם שלך? מה תגיד לו? לדעת אמיר, למשקיע אתה מוכר הרבה יותר מאשר את המיזם הספציפי. אתה מוכר את עצמך וצריך לדעת כיצד לעשות זאת. בהרצאה הוא הביא דוגמאות משטח לשימוש בעקרונות ההסכמה, ההבנה, הרגש והצידוק שפורטו לעיל דרכים שבהם ניתן להשתמש בעקרונות אלה לצורך גיוס משקיעים פוטנציאליים.

לסיכום, יצאתי ממפגש מועדון היזמים עם שאלות ומספר לא קטן של תובנות שאותם אוכל לחלוק ולשתף עם מספר חברים חדשים שהכרתי במהלכו.

==== ==== ==== ====

הכותב, ד"ר חנן גזית עומד בראש MetaverSense הפועלת בעולמות וירטואליים ומשחקים דיגיטאליים ומתמחה בייעוץ, הדרכה ופיתוח פרויקטים לקהל לקוחותיה: משקיעים ויזמים, חברות, מוסדות וארגונים במגזר הפרטי והציבורי. ד"ר גזית הינו יועץ לאיגוד העולמות הוירטואליים העולמי AVW ומייסד די.ג.ר.ה ישראל- המרכז הישראלי של הארגון הבינלאומי לחקר משחקים דיגיטאליים. חבר מערכת כתב העת הבינלאומי למשחקים וסימולציות נתמכות מחשב. חוקר ומרצה ב H.I.T - מכון טכנולוגי חולון.


אין תגובות: